USŁUGA

Próbna ewakuacja w szkole

USŁUGA

Próbna ewakuacja w szkole

Jednym z najbardziej kluczowych elementów zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa uczniom i pracownikom jest regularne przeprowadzanie próbnej ewakuacji w szkole. Warto zapamiętać, że od momentu rozpoczęcia roku szkolnego w ciągu trzech miesięcy przeprowadzenie takich procedur jest absolutnie obowiązkowe (inne budynki również to muszą robić, jednak rzadziej). Organizacja próbnej ewakuacji jest niezwykle istotna z uwagi na to, że umożliwia sprawdzenie szybkości reakcji grona pedagogicznego w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, ale też pozwala zminimalizować ryzyko niepotrzebnej paniki, chaosu oraz usprawnić działania ratownicze.

Jak wygląda próbna ewakuacja?

Próbna ewakuacja w szkole może się odbyć po podjęciu takiej decyzji przez dyrektora placówki lub innej osoby przez niego wyznaczonej. Kierujący akcją ewakuacyjną kieruje osoby do miejsca zbiórki, a także zarządza całą resztą, czyli zakazuje wjazdu i wejścia na teren szkoły, nakazuje uruchomienie systemu zabezpieczenia (otwarcie drzwi ewakuacyjnych, wyłączenie zasilania instalacji elektrycznej, wydaje polecenie zabezpieczenia dokumentacji i mienia szkoły), a co najważniejsze — bezpośrednio współpracuje ze służbami ratowniczymi.

Poza dyrektorem również grono pedagogiczne, personel techniczny, konserwator i uczniowie muszą wykonać swoje obowiązki przydzielone zgodnie z regulaminem i instrukcją postępowania podczas ewakuacji, która obowiązuje w danej placówce szkolnej.

Jakie są cele próbnej ewakuacji?

Głównym celem próbnej ewakuacji w szkole jest sprawdzenie skuteczności planu ewakuacyjnego, identyfikacja potencjalnych zagrożeń, analiza kwestii wymagających poprawy, a co równie ważne — poprawa i doskonalenie umiejętności grona pedagogicznego, ale też uczniów w przypadku potencjalnego zagrożenia. Należy podkreślić, że regularne przeprowadzanie próbnych ewakuacji w szkołach pozwala zweryfikować działanie sygnały alarmowego, czy wcześniej ustalone punkty ewakuacyjne są bezpieczne, czy drzwi ewakuacyjne otwierają się bezproblemowo, czy drogi ewakuacyjne są drożne, a także, czy drogi pożarowe nie są zastawiane samochodami, rowerami etc.

Co w przypadku, gdy oznaczenia przeciwpożarowe nie spełniają odpowiednich wymogów?

Po przeprowadzeniu próbnej ewakuacji w szkole może okazać się, że procedury bezpieczeństwa nie zostały do końca spełnione, np. drogi i drzwi ewakuacyjne są źle oznaczone, nie są wolne od przeszkód, a sygnał alarmowy jest uszkodzony. W takich sytuacjach należy sporządzić specjalny protokół, w którym uwzględnia się wszelkie nieprawidłowości wynikające z różnych przyczyn. Taki protokół należy sporządzić również wtedy, kiedy ewakuacja przebiegła pomyślnie, zatem jest on obowiązkowy bez względu na funkcjonowanie całego planu bezpieczeństwa. Jest to dość skomplikowane, dlatego warto powierzyć owo zadanie specjalistom, którzy mają doświadczenie w sporządzaniu tego typu dokumentów i wiedzą, co należy w nich zawrzeć. W MATFIRE działamy kompleksowo, organizując próbną ewakuację szkoły, ale też dopełniając wszelkich formalności z tym związanymi.

Próbna ewakuacja szkoły, czyli kompleksowe usługi przeciwpożarowe

Jesteśmy zespołem doświadczonych i wykwalifikowanych inżynierów oraz techników pożarnictwa, którzy od lat działają w branży. Oferujemy usługi przeciwpożarowe, w tym przeprowadzanie próbnych ewakuacji w szkołach, a także innych placówkach czy instytucjach. Dysponujemy specjalistyczną wiedzą, którą z ogromnym zaangażowaniem przekładamy na praktykę. Zajmujemy się między innymi:

Warto wspomnieć, że działamy zgodnie z przepisami prawa, dzięki czemu gwarantujemy pełne bezpieczeństwo uczestnikom ćwiczeń. Próbną ewakuację szkoły przeprowadzamy sprawnie i efektywnie, przygotowując zarówno pracowników, jak i uczniów do tego, jak zachować się w przypadku realnego zagrożenia między innymi pożarem.

Kiedy warto zdecydować się na przeprowadzenie próbnej ewakuacji w szkole?

Jak wspomnieliśmy wyżej, próbna ewakuacja w szkole powinna odbywać się nie rzadziej niż raz w roku, ale też nie później niż po trzech miesiącach od rozpoczęcia roku szkolnego. W przypadku wprowadzenia zmian związanych z remontem placówki należy przeprowadzić dodatkową próbę ewakuacji. Również po wydarzeniach losowych, które realnie wystąpiły (np. pożar czy wybuch), trzeba powtórzyć całą procedurę. Regularne próby ewakuacyjne są obowiązkiem każdej instytucji, a co za tym idzie — każdej szkoły, dlatego dobrze powierzyć to fachowcom znającym wszelkie przepisy i normy prawne dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych profesjonalnych usług!