Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego — Wrocław
USŁUGA
INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO
Wykonujemy Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego zarówno dla nowych, jak i istniejących budynków na obszarze Wrocławia i okolic, a w zakresie naszych uprawnień leży również aktualizacja Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Działamy zgodnie z obowiązującymi wymaganiami prawnymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zapewniając podmiotom adekwatne instrukcje PPOŻ. Wrocław jest głównym obszarem naszych działań, jednak podejmujemy się zleceń również poza jego granicami.
Co dają właściwie sporządzone Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego?
Odpowiednio przygotowane IBP zapewniają bezpieczeństwo pożarowe, precyzyjnie określając warunki ochrony PPOŻ w danym budynku. Bardzo często są one rozbudowane o dodatkowe dokumenty takie, jak Scenariusz Pożarowy.
Scenariusz Pożarowy jest opisem sekwencji możliwych zdarzeń w czasie trwania pożaru oraz uwzględnia sposób funkcjonowania urządzeń przeciwpożarowych i innych technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego, urządzeń użytkowych lub technologicznych, a także ich współdziałanie i oddziaływanie na siebie.
Scenariusz pożarowy jest wymagany w przypadku każdego nowo budowanego obiektu, który będzie wyposażony w system sygnalizacji pożarowej oraz urządzenia przeciwpożarowe. Jeśli nie występują one w danym budynku to nie ma konieczności sporządzania dokumentu. Mimo wszystko warto zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie Scenariusza Pożarowego daje większą świadomość, przygotowując na niespodziewane sytuacje. W jaki sposób? Informując o tym, co może nas czekać w przypadku wystąpienia pożaru lub innego zagrożenia. Zamieszkujesz Wrocław? Z przyjemnością stworzymy dla Ciebie IBP oraz Scenariusz Pożarowy.
Czego dotyczą Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego?
Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego jest dokumentem zawierającym i opisującym:
- warunki ochrony PPOŻ wynikające z przeznaczenia, sposobu użytkowania, prowadzonego procesu technologicznego, magazynowania i warunków technicznych obiektu,
- wyposażenie obiektu w urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice,
- sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia,
- sposoby zabezpieczenia prac niebezpiecznych pod względem pożarowym,
- warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania,
- sposoby zapoznania użytkowników obiektu z dokumentem oraz przepisami ppoż.,
- plany obiektu.
Dla jakich budynków jest wymagana?
Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego wymagana jest dla budynków, których:
- kubatura brutto lub jego części stanowiącej odrębną strefę pożarową przekracza 1000 m3,
- kubatura brutto budynku inwentarskiego przekracza 1500 m3,
- powierzchnia strefy pożarowej obiektu innego niż budynek przekracza 1000 m2,
- w których występuje strefa zagrożenia wybuchem.
Są to przede wszystkim:
- budynki użyteczności publicznej (urzędy, kina, biura, szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale, itp.),
- budynki zamieszkania zbiorowego (hotele, pensjonaty, sanatoria, domy wczasowe, domy opieki),
- hale produkcyjne,
- hale magazynowe,
- budynki inwentarskie,
- garaże podziemne.
Jak często należy aktualizować Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego ?
Aktualizacja Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego powinna być dokonywana co najmniej raz na 2 lata, a także po zmianach sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej. Nasza firma oferuje wsparcie zarówno w zakresie przygotowywania i aktualizowania Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego, jak i podczas odbioru inwestycji przez Państwową Straż Pożarną. Nasze usługi wyróżnia konkurencyjna cena oraz szybki czas realizacji.
Gdzie umieścić dokumentację w budynku?
Sporządzona Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego powinna znajdować się w miejscu dostępnym dla ekip ratowniczych. Poprzez pojęcie „miejsca dostępnego dla ekip ratowniczych” możemy rozumieć np. pomieszczenie pracowników ochrony, którzy sprawują nadzór nad obiektem lub specjalną szafkę z oznaczeniem, w której będzie znajdowała się instrukcja.
Jej główną rolą dla ekip ratowniczych jest dostarczanie podstawowych informacji o budynku takich jak np. plany graficzne czy rozmieszczenie urządzeń przeciwpożarowych. IBP ma zatem umożliwiać łatwe działania osobom wezwanym na dany obiekt.
Nie wiesz gdzie w Twoim obiekcie umieścić Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego? Skontaktuj się z nami, a pomożemy w wyznaczeniu właściwego i łatwo dostępnego miejsca!